مشروح اخبار

مقبره شهدای قلم دوران مشروطه مرمت می شودمقبره شهدای قلم دوران مشروطه مرمت می شود

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11 ، هفته گذشته اعضای شورای اسلامی شهر تهران به همراه مدیر عامل سازمان زیبا سازی و شهردار منطقه 11 از آرامگاه شهدای قلم دوران مشروطه بازدید کردند و دستور تملک این بنای تاریخی با هدف حفاظت از خانه مشاهیر صادر شد.
نصراله آبادیان شهردار منطقه 11 در این باره گفت: مقبره میرزا جهانگیرخان شیرازی (صور اسرافیل) و میرزا نصراله بهشتی(ملک المتکلمین) از روزنامه نگاران و شهدای دوران مشروطه جنب بیمارستان لقمان در خیابان مخصوص واقع شده است که طی سال های گذشته پیگیری های بسیاری برای تملک، مرمت و حفاظت از این میراث تاریخی و فرهنگی ارزشمند کشور انجام شده و اکنون با توجه به این که این مقبره از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران تملک شده است؛ به زودی عملیات مرمت آغاز خواهد شد.
به گفته شهردار منطقه 11 پیش از این فاز اولیه طراحی مقبره ای برای سران مشروطه از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران انجام شده بود که پس از تحویل ملک، اجرای طرح آغاز می شود.
وی خاطر نشان کرد: آرامگاه شهدای قلم سران مشروطه خانه ابدی " میرزا جهانگیر خان شیرازی مشهور به صور اسرافیل" ، "میرزا نصرالله ملک المتکلمین" از خطبای معروف دوران مشروطه، برادرش و یکی از یارانشان است که در حیاط خانه ای که سال 1287 زمان محمد علی شاه قاجار، خندقی بوده بیرون از دیوار باغشاه،  دفن شده اند. این خانه مقبره مهدی ملک زاده فرزند ملک المتکلمین و همسرش نیز هست که در زیر زمین قرار دارد. خانه ای در جوار بیمارستان لقمان در خیابان کمالی ، خیابان مخصوص.
این دو روزنامه نگار مشروطه خواه در سال 1287 توسط نیروهای هوادار محمدعلی شاه به قتل رسیدند و جسدشان توسط قزاق ها به خندقی بیرون از باغشاه انداخته شد. زمانی که دوستان و هواداران این دو روزنامه نگار از موضوع باخبر شدند آن ها را شبانه در همان دیوار بیرونی باغشاه دفن کردند.


انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج